Sports on TV, what's happening locally for Saturday, Feb. 17
SPORTS ON TV/RADIO
AUTO RACING
9:30 a.m., FS1, Xfinity qualifying; Daytona Beach
Noon, FS1, Daytona 500 practice; Daytona Beach
2:30 p.m., FS1/1150 AM/93.5 FM, Xfinity race; Daytona Beach
BOXING
8 p.m., FOX, Alexander vs. Ortiz, welterweights; Plant vs. Medina, IBF super middleweight eliminator
10 p.m., SHO, Garcia vs. Rios, welterweights; Benavidez vs. Gavril, for Benavidez's WBC World super middleweight title
COLLEGE BASEBALL
3 p.m., MLB, Illinois Chicago vs. Southern
7 p.m., MLB, Alabama St. vs. New Orleans
COLLEGE HOCKEY
5 p.m., ESPNU, Ohio St. at Minnesota
COLLEGE MEN'S BASKETBALL
11 a.m., ESPNU, SMU at UCF
Noon, CBS, Syracuse at Miami
Noon, CBSSN, Navy at Boston U.
Noon, ESPN, Texas at Oklahoma
Noon, ESPN2, Virginia Tech at Georgia Tech
Noon, FOX, Providence at Butler
1 p.m., ESPNU, Iowa St. at Kansas St.
2 p.m., CBS, Alabama at Kentucky
2 p.m.., CBSSN, Akron at Kent St.
2 p.m., ESPN, Indiana at Iowa
2 p.m., ESPN2, Missouri at LSU
2 p.m., FOX, Michigan St. at Northwestern
3 p.m., ESPNU, Memphis at Tulane
3:30 p.m., SEC, Auburn at South Carolina
4 p.m., CBSSN, UNLV at San Diego St.
4 p.m., ESPN, Texas A&M at Arkansas
4 p.m., ESPN2, Florida at Vanderbilt
4 p.m., WRBW, Notre Dame at Boston College
4:30 p.m., FOX, Villanova at Xavier
6 p.m., CBSSN, Nevada at Utah St.
6 p.m., ESPN2, N. Iowa at Illinois St.
6 p.m., SEC, Tennessee at Georgia
6:15 p.m., ESPN, West Virginia at Kansas
7:30 p.m., ESPNU, Texas Tech at Baylor
8 p.m., BTN, Rutgers at Maryland
8 p.m., CBSSN, Morehead St. at Belmont
8 p.m., ESPN2, Oklahoma St. at TCU
8:15 p.m., ESPN, North Carolina at Louisville
8:30 p.m., SEC, Mississippi at Mississippi St.
9:30 p.m., ESPNU, Yale at Harvard
10 p.m., ESPN2, Utah at Washington St.
10 p.m., FSN, Marquette at Creighton
10:15 p.m., ESPN, Oregon at UCLA
11 p.m., FS1, Oregon St. at Southern Cal
COLLEGE WOMEN'S BASKETBALL
Noon, BTN, Nebraska at Indiana
2 p.m., SUN, Kansas at Baylor
3 p.m., FSN, Texas at Oklahoma St.
ECHL HOCKEY
7 p.m., WRBW, Worcester at Orlando
GOLF
2 p.m., GOLF, PGA; Los Angeles
3:30 p.m., GOLF, Champions; Naples
4 p.m., CBS, PGA; Los Angeles
9 p.m., GOLF, LPGA; Adelaide, Australia
4 a.m. (Sunday), GOLF, European PGA; Muscat, Oman
MOTORSPORTS
8 p.m., FS1, Supercross Series; Arlington, Texas
NBA
8 p.m., TNT, NBA All-Star Saturday Night
NHL
7 p.m., SUN, New Jersey at Tampa Bay
SOCCER
7:30 a.m., FS2, Sheffield Wednesday vs. Swansea City
9:30 a.m., FS2, Wolfsburg vs. Bayern Munich
12:30 p.m., FS2, Huddersfield Town vs. Manchester United
TRACK & FIELD
5:30 p.m., NBCSN, U.S. Indoor Championships
WINTER OLYMPICS
5 a.m., NBCSN, Men's Curling: Canada vs. Sweden
5 a.m., OLY CHANNEL, Medal Ceremonies (LIVE)
5 a.m., USA, Men's Curling: Switzerland vs. Norway
7:10 a.m., NBCSN, Men's Ice Hockey: United States vs. Olympic Athletes from Russia (LIVE); Freestyle Skiing: Men's Aerials
7:10 a.m., USA, Men's Ice Hockey: Slovakia vs. Slovenia (LIVE)
10:30 a.m., NBCSN, Cross Country: Women's 4x5km Relay Gold Medal Final; Biathlon: Women's 12.5km Mass Start Gold Medal Final; Short Track Speedskating: Women's 1500 and Men's 1000 Gold Medal Finals
1:30 p.m., NBCSN, Skeleton: Women's Gold Medal Final Runs; Ski Jumping: Men's Individual Large Hill Gold Medal Final; Hockey Game of the Day (replay)
3 p.m., NBC, Freestyle Skiing: Men's Aerials; Biathlon: Women's 12.5km Mass Start Gold Medal Final; Cross Country: Women's 4x5km Relay Gold Medal Final
5 p.m., CNBC, Women's Curling: United States vs. Canada
7 p.m., NBCSN, Olympic Ice; Freestyle Skiing: Men's Slopestyle (LIVE)
8 p.m., NBC, Alpine Skiing: Men's Giant Slalom, First Run (LIVE); Short Track: Gold Medal Finals; Skeleton: Women's Gold Medal Final Runs; Ski Jumping: Men's Individual Large Hill Gold Medal Final
10:10 p.m., NBCSN, Men's Ice Hockey: Germany vs. Norway (LIVE)
11:30 p.m., NBC, Alpine Skiing: Men's Giant Slalom, Gold Medal Final Run (LIVE); Freestyle Skiing: Men's Slopestyle Gold Medal Final
12:30 a.m. (Sunday), NBCSN, Men's Curling: United States vs. Japan
2:40 a.m. (Sunday), NBCSN, Men's Ice Hockey: Czech Republic vs. Switzerland (LIVE)
Sources: AP, tvguide.com (listings subject to change)
LOCAL CALENDAR
COLLEGE BASEBALL
Inspiration Academy at Daytona St., noon
B-CU at Mercer, 2 p.m.
Manhattan at Stetson, 6:30 p.m.
COLLEGE MEN’S BASKETBALL
B-CU at Coppin St., 4 p.m.
Kennesaw St. at Stetson, 4 p.m.
COLLEGE MEN’S GOLF
B-CU at William & Mary, all day
COLLEGE SOFTBALL
B-CU vs. Stetson at Lake Buena Vista, 11 a.m.
Stetson vs. LIU Brooklyn at Lake Buena Vista, 1:30 p.m.
B-CU at Quinnipiac at Lake Buena Vista, 4 p.m.
COLLEGE TRACK AND FIELD
B-CU at MEAC, all day
COLLEGE WOMEN’S BASKETBALL
Kennesaw St. at Stetson, 1 p.m.
B-CU at Coppin St., 2 p.m.
COLLEGE WOMEN’S BOWLING
B-CU at Stephen F. Austin, 8 a.m.
DOG RACING
Daytona Beach Kennel Club, 1:05 p.m. and 7:25 p.m.
PREP BOYS LACROSSE
Father Lopez at Laker Classic, TBA
FPC, Seminole at Edgewater, 10 a.m.
PREP TRACK AND FIELD
DeLand at Seminole Open, 8 a.m.
Father Lopez, Spruce Creek at Deltona Invitational, 9 a.m.
PREP WRESTLING
Districts