Sports on TV, what's happening locally for Thursday, March 1
SPORTS ON TV/RADIO
MEN'S COLLEGE BASKETBALL
Noon, BTN, Big Ten Tournament, second round, Maryland vs. Wisconsin
2:30 p.m., BTN, Big Ten Tournament, second round, Michigan vs. Iowa-Illinois winner
6:30 p.m., BTN, Big Ten Tournament, second round, Penn St. vs. Northwestern
7 p.m., ESPN, Wichita St. at UCF
7 p.m., ESPNU, Tulsa at East Carolina
8 p.m., CBSSN, W. Kentucky at Middle Tennessee
8:30 p.m., WRBW, Virginia at Louisville
9 p.m., BTN, Big Ten Tournament, second round, Indiana vs. Minnesota-Rutgers winner
9 p.m., ESPN, Cincinnati at Tulane
9 p.m., ESPN2, Oregon at Washington St.
9 p.m., ESPNU, California at Arizona St.
9 p.m., ESPNEWS, South Florida at Memphis
10 p.m., FS1, Stanford at Arizona
11 p.m., ESPN2, Oregon St. at Washington
11 p.m., ESPNU, Long Beach St. at UC Santa Barbara
GOLF
5:30 a.m., GOLF, European PGA Tour, Tshwane Open, first round (same-day tape)
7:30 a.m., GOLF, European PGA Tour, Tshwane Open, first round
2 p.m., GOLF, PGA Tour, WGC-Mexico Championship, first round
Midnight (Friday), GOLF, LPGA Tour, HSBC Women's Championship, second round
MAJOR LEAGUE BASEBALL
1 p.m., MLB, Spring training, N.Y. Yankees vs. Philadelphia
NBA
8 p.m., TNT, Philadelphia at Cleveland
10:30 p.m., TNT, Minnesota at Portland
NHL
7 p.m., NBCSN, Pittsburgh at Boston
8:30 p.m., SUN, Tampa Bay at Dallas
10 p.m., NBCSN, Chicago at San Jose
SOCCER
2:45 p.m., NBCSN, Premier League, Arsenal vs. Manchester City
7 p.m., ESPN2, Women, She Believes Cup, United States vs. Germany
WOMEN'S COLLEGE BASKETBALL
1 p.m., SEC, SEC Tournament, second round, Alabama vs. Kentucky
2 p.m., SUN, ACC Tournament, second round, Syracuse vs. Virginia Tech
3 p.m., SEC, SEC Tournament, second round, Texas A&M vs. Vanderbilt-Arkansas winner
6 p.m., FSN, ACC Tournament, second round, Virginia vs. Georgia Tech or Clemson
7 p.m., SEC, SEC Tournament, second round, Tennessee vs. Auburn
8 p.m., FSN, ACC Tournament, second round, Miami vs. Wake Forest or Pittsburgh
9 p.m., SEC, SEC Tournament, second round, Missouri vs. Florida-Mississippi winner
Sources: AP, tvguide.com (listings subject to change)
LOCAL CALENDAR
COLLEGE MEN’S BASKETBALL
B-CU at Florida A&M, 8 p.m.
COLLEGE MEN’S GOLF
At B-CU, all day
COLLEGE WOMEN’S BASKETBALL
B-CU at Florida A&M, 6 p.m.
DOG RACING
Daytona Beach Kennel Club, 1:05 p.m.
PREP BASEBALL
Mainland at Pine Ridge, 4 p.m.
FPC at Spruce Creek, TBA
Warner Christian at Crescent City, 6:30 p.m.
Trinity Christian at Taylor, 7 p.m.
PREP BOYS TENNIS
Mandarin at FPC, 3 p.m.
Spruce Creek at Pine Ridge, 3 p.m.
PREP BOYS VOLLEYBALL
Spruce Creek at Crooms, 7 p.m.
PREP GIRLS TENNIS
Mandarin at FPC, 3 p.m.
Spruce Creek at Pine Ridge, 3 p.m.
PREP SOFTBALL
DeLand at Atlantic, 4 p.m.
Deltona at Pine Ridge, 4:15 p.m.
Trinity Christian at City of Life Christian, 4:30 p.m.
University at Spruce Creek, 7 p.m.
Father Lopez at Matanzas, 5:30 p.m.
NSB at Seabreeze, 6:30 p.m.