Sports on TV, what's happening locally for Saturday, March 3
SPORTS ON TV/RADIO
AUTO RACING
Noon, FS1, NASCAR practice; Las Vegas
1 p.m., FS1, Xfinity qualifying; Las Vegas
2:30 p.m., FS1, NASCAR practice; Las Vegas
4 p.m., FS1/1150 AM/93.5 FM, Xfinity race; Las Vegas
4:30 p.m., FS2, FIA Formula E, Mexico City E-Prix
BEACH VOLLEYBALL
4 p.m., ABC, Major Series, Women's Gold Medal match
BOXING
9 p.m., SHO, Wilder vs. Ortiz, for Wilder's WBC world heavyweight title; Dirrell vs. Uzcategui, for Dirrell's IBF interim super middleweight title
10:05 p.m., HBO, Kovalev vs. Mikhalkin, for Kovalev's WBO-IBO light heavyweight titles; Bivol vs. Barrera, for Bivol's WBA World light heavyweight title
COLLEGE MEN'S BASKETBALL
Noon, CBS, Kentucky at Florida
Noon, ESPN, West Virginia at Texas
Noon, ESPN2, Virginia Tech at Miami
Noon, FOX, Xavier at DePaul
Noon, FSN, St. John's at Providence
Noon, FSN, Wake Forest at Georgia Tech
1 p.m., SEC, Mississippi St. at LSU
2 p.m., WRBW, Clemson at Syracuse
2 p.m., CBS, Michigan St. vs. Michigan
2 p.m., ESPN, Baylor at Kansas St.
2 p.m., ESPN2, Alabama at Texas A&M
2 p.m., FSN, Boston College at Florida St.
2:30 p.m., FOX, Creighton at Marquette
3 p.m., NBCSN, George Washington at Dayton
3:30 p.m., CBSSN, Loyola of Chicago vs. Bradley
3:30 p.m., SEC, South Carolina at Auburn
4 p.m., WRBW, Notre Dame at Virginia
4 p.m., ESPN, Kansas at Oklahoma St.
4 p.m., ESPN2, TCU at Texas Tech
4:30 p.m., CBS, Ohio St.-Penn St. winner vs. Purdue-Rutgers winner
5 p.m., FOX, Georgetown at Villanova
6 p.m., CBSSN, S. Illinois-Missouri St. winner vs. Illinois St.-Indiana St. winner
6 p.m., ESPN, Louisville at NC State
6 p.m., ESPN2, Arkansas at Missouri
6 p.m., SEC, Georgia at Tennessee
8 p.m., CBSSN, Butler at Seton Hall
8 p.m., ESPN2, Murray St.-Jacksonville St. winner vs. Belmont-Austin Peay winner
8:15 p.m., ESPN, North Carolina at Duke
8:30 p.m., SEC, Vanderbilt at Mississippi
10 p.m., CBSSN, Nevada at San Diego St.
10 p.m., ESPN2, Gonzaga vs. Loyola Marymount or Portland
10:15 p.m., ESPN, UCLA at Southern Cal
Midnight (Sunday), ESPN2, St. Mary's (Cal.) vs. Santa Clara or Pepperdine
COLLEGE WOMEN'S BASKETBALL
11 a.m., CBSSN, Dayton vs. George Washington
Noon, ESPNU, Louisville vs. NC State
1:30 p.m., CBSSN, Saint Louis vs. Fordham-Saint Joseph's winner
2 p.m., ESPNU, Notre Dame vs. Florida St.-Miami winner
5 p.m., ESPNU, Mississippi St. vs. Texas A&M
7 p.m., ESPNU, South Carolina-Tennessee winner vs. Georgia-Missouri winner
7 p.m., SUN, Texas vs. Iowa St.-Texas Tech winner
9:30 p.m., SUN, Oklahoma St. vs. W. Virginia
GOLF
5 a.m., GOLF, European PGA; Waterkloof, South Africa
Noon, GOLF, PGA; Mexico City
3 p.m., NBC, PGA; Mexico City
4:30 p.m., GOLF, Champions; Tucson, Ariz.
10:30 p.m., GOLF, LPGA; Singapore
GYMNASTICS
1 p.m., NBC, AT&T American Cup; Chicago
8:30 p.m., NBCSN, Nastia Liukin Cup (taped)
HORSE RACING
6 p.m., FS2, Saturday at the Races (Gulfstream Park)
MLB SPRING TRAINING
1 p.m., MLB, N.Y. Yankees vs. Boston
8:30 p.m., MLB, L.A. Angels vs. Seattle
MIXED MARTIAL ARTS
8 p.m., FS1, UFC 222, prelims
MOTOR SPORTS
10 p.m., FS1, AMA, Monster Energy Supercross Series (taped)
NBA
7 p.m., FSN, Memphis at Orlando
8:30 p.m., ABC, Boston at Houston
NFL
9 a.m., NFL, Scouting Combine
NHL
1 p.m., SUN, Philadelphia at Tampa Bay
8 p.m., NBC, Toronto vs. Washington
SOCCER
7:30 a.m., NBCSN, Burnley vs. Everton
9:30 a.m., FS1, Schalke vs. Hertha Berlin
9:30 a.m., FS2, Wolfsburg vs. Bayer Leverkusen
10 a.m., CNBC, Southampton vs. Stoke City
10 a.m., NBCSN, Tottenham vs. Huddersfield
12:30 p.m., FS2, Leipzig vs. Borussia Dortmund
12:30 p.m., NBCSN, Liverpool vs. Newcastle United
7 p.m., WRDQ, Orlando City SC vs. D.C. United
SKIING
10:30 p.m., NBCSN, FIS World Cup, Women's Super G (taped)
SWIMMING
7 p.m., NBCSN, TYR Pro Swim Series; Atlanta
TRACK & FIELD
5 p.m., NBCSN, IAAF World Indoor Championships (taped)
Sources: AP, tvguide.com (listings subject to change)
LOCAL CALENDAR
COLLEGE BASEBALL
ERAU at Palm Beach Atlantic (DH), noon
FGCU at B-CU, 1 p.m.
College of C. Florida at Daytona St., 1 p.m.
Central Michigan at Stetson, 7 p.m.
COLLEGE BEACH VOLLEYBALL
Stetson vs. FIU at Tallahassee, 12:30 p.m.
Stetson vs. FSU at Tallahassee, 4:30 p.m.
COLLEGE MEN’S ROWING
ERAU vs. FIT Dual, all day
COLLEGE MEN’S TENNIS
Furman at Stetson, 2 p.m.
COLLEGE SOFTBALL
Daytona St. vs. TBA, TBA
Daytona St. vs. Pensacola St., 10:30 a.m.
B-CU vs. Drexel at DeLand, 10 a.m.
Pensacola St. at Daytona St., 10:30 a.m.
Datona St. vs. State College of Florida, Manatee-Sarasota, noon
B-CU vs. Cornell at DeLand, 12:15 p.m.
Saint Leo at ERAU (DH), 1 p.m.
Cornell at Stetson, 5 p.m.
Tennessee St. at Stetson, 7 p.m.
COLLEGE TRACK AND FIELD
B-CU at NCAA National Championships in Texas, all day
B-CU at Savannah (Ga.) Relays, all day
COLLEGE WOMEN'S BASKETBALL
ERAU at Eckerd, 7:30 p.m.
COLLEGE WOMEN'S LACROSSE
ERAU at Montevallo, 2 p.m.
COLLEGE WOMEN’S ROWING
Johnson & Wales at Stetson, all day
ERAU vs. FIT Dual, all day
DOG RACING
Daytona Beach Kennel Club, 1:05 p.m. and 7:25 p.m.
PREP BASEBALL
Barron Collier at Seabreeze, noon
PREP GIRLS BASKETBALL
Spruce Creek vs. Miami in Lakeland, 7 p.m.
PREP TRACK AND FIELD
Father Lopez at Spruce Creek Invite, 9 a.m.
PREP WRESTLING
State finals at Kissimmee, 9:30 a.m.